Ekologiczny plac zabaw
  • Ekologiczny plac zabaw

    05 sierpień 2021

Plac zabaw Thawsi został wymyślony, jako odejście od standardowego, masowo produkowanego plastikowego placu zabaw. Kluczowym czynnikiem było maksymalne połączenie z naturą i zapewnienie poczucia swobodnej zabawy.

Dzieci i ich plac zabaw

Miejsce jest wyjątkowe i wymagające. Sam plac zabaw jest pierwszym z serii planowanych renowacji w ramach ogólnego planu generalnego szkoły Thawsi. Lokalizacja nowego placu zabaw jest odpowiedzią na ambitny plan wprowadzenia na teren szkoły drogi dla pojazdów. Skutkiem tego jest zarówno likwidacja pierwotnego placu zabaw, jak i umiejscowienie nowego placu zabaw na podwyższeniu ponad planowaną drogą.

Plac zabaw z recyklingu

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech projektu jest jego wyjątkowy związek z placem zabaw, który zastąpił. Zastąpiony drewniany plac zabaw był bardzo lubiany i wysoko oceniany przez uczniów. W odpowiedzi na to, architekci starali się zachować jego najbardziej udane cechy w nowym projekcie, między innymi użycie drewna jako podstawowego materiału. W tym sensie można powiedzieć, że nowy plac zabaw Thawsi jest wynikiem recyklingu i unowocześnienia pomysłów, które pozwalają na stworzenie zupełnie nowej propozycji.

Projekt ekologicznego placu zabaw

Podwyższona platforma, na której znajduje się plac zabaw, również przyczynia się do wyjątkowości projektu. Była to idealna okazja do opracowania i wprowadzenia projektu rozumianego jako złożenie części, zarówno na poziomie materiału i montażu, jak i na poziomie konstrukcji zabawowych. Takie podejście do montażu pozwoliło na zbudowanie konstrukcji zabawowych poza terenem budowy i ponowne ich złożenie na platformie bez konieczności stosowania fundamentów konstrukcyjnych. Sama platforma może być również rozumiana jako przedłużenie projektu, ponieważ szczególną uwagę zwrócono na to, aby budować wokół istniejących drzew i upewnić się, że wysokość platformy nie przyczyni się do niebezpiecznej zabawy. Starannie zaprojektowano krawędzie platformy i pozwolono, aby drzewa perforowały platformę.
Rezultatem była różnorodność indywidualnie zaprojektowanych obiektów do zabawy, każdy z własną funkcją, logiką strukturalną i autonomią. Most, wieża, piaskownica, huśtawki, trampolina i schody do wspinaczki, każdy z własną tożsamością, zaprojektowane z myślą o innych, zintegrowane na podwyższonej platformie.

Zabawy dla najmłodszych

Patrząc na sam projekt, plac zabaw jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale także idealnym miejscem dla dzieci, które kochają aktywny wypoczynek. Zjeżdżalnie, trampoliny ziemne, piaskownice, huśtawki bocianie gniazda to tylko część z atrakcji, które najmłodsi cenią sobie najbardziej.