Czy dzieci niepełnosprawne mogą bawić się na trampolinie?
  • Czy dzieci niepełnosprawne mogą bawić się na trampolinie?

    13 kwiecień 2022

Trampoliny stanowią świetny element rozrywkowy dla osób w praktycznie każdym wieku. Jeszcze do niedawna nie były tak często spotykane, aktualnie wiele gmin i miast wyposaża w nie ogólnodostępne place zabaw. Wiele szkół i przedszkoli decyduje się na zakup i montaż tego elementu na swoich podwórkach. Największą zaletą trampolin jest to, że odpowiedni dobór pozwoli na zabawę każdego, niezależnie od jego stanu fizycznego.

Czy istnieją trampoliny, na których mogą bawić się dzieci niepełnosprawne?

Trampoliny są bezpiecznym miejscem zabawy, które można dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Obecnie wykorzystywane są także przed dorosłych jako element do treningu wytrzymałościowego. Skakanie wzmacnia partie mięśniowe w praktycznie całym ciele, poprawia koordynację ruchową i kondycję fizyczną. Z coraz większym zainteresowaniem spotykają się trampoliny ziemne, które można montować jako pojedynczy element, lub jako całą kombinację tworzącą park trampolin. 

Jako że skakanie na trampolinie jest świetną zabawą, warto zapewnić dostęp do niej każdemu, niezależnie od jego stanu fizycznego. Z tą myślą powstały nowoczesne trampoliny dla niepełnosprawnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ten rodzaj trampolin posiada prostokątny kształt dopasowany do wymiarów wózków, może być montowany jako pojedyncza trampolina, bądź jako element zestawu, dzięki czemu dzieci, młodzież czy dorośli poruszający się na wózkach będą mieli jeszcze większą frajdę. Co ważne, korzystanie z tego rodzaju trampolin wymaga obecności opiekuna, który asystuje osobę na wózku podczas skakania. 

Ten rodzaj trampolin został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić bezpieczną, przyjemną zabawę. Wykorzystane materiały pozwalają na intensywną eksploatację bez ryzyka upadku, kontuzji czy uszkodzenia konstrukcji. Trampoliny dla osób niepełnosprawnych są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą służyć i cieszyć przez naprawdę długi czas.