Jak bezpiecznie bawić się na trampolinie?
  • Jak bezpiecznie bawić się na trampolinie?

    09 listopad 2021

Ciepłe, letnie czy jesienne dni to okres, w którym najmłodsi chętnie spędzają czas na placu zabaw. Niektóre dzieci lubią spokojnie się bujać na huśtawce bocianie gniazdo, inne wolą bardziej angażujące zabawy. Mowa tutaj na przykład o skakaniu na trampolinie. Rodzice nierzadko obawiają się, czy podczas szaleństw na trampolinie ich pociechom nic się nie stanie. Warto jednak pamiętać, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i ostrożności, dzieci mogą się tam bawić, ile tylko chcą. O jakich zasadach mowa?

Co robić, a czego nie robić na trampolinie? 

Podczas zabaw na trampolinie należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które z jednej strony zminimalizują ryzyko wypadku, a dodatkowo sprawią, że skakanie będzie przyjemniejsze. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że na trampolinie ziemnej zwykle może bawić się tylko jedno dziecko, chyba że producent przekazał inne informacje. Jednak często trampoliny okrągłe czy trampoliny prostokątne są przystosowane do zabawy jednego malucha.

Dorośli, którzy udają się na plac zabaw ze swoimi pociechami, powinni dopilnować, aby dzieci czekały na swoją kolej. Kolejną kwestią jest ta, że osoba, która skacze, powinna znajdować się w centralnej części konstrukcji. Ponadto na trampolinę nie można skakać z innych przedmiotów, a dla bezpieczeństwa maluchów nie należy ich uczyć figur akrobatycznych. Oczywistą kwestią jest również fakt, że dorośli nie powinni skakać równocześnie z dziećmi, ponieważ skaczą z o wiele większą siłą.

Które trampoliny są bezpieczne?  

Często zdarza się tak, że rodzice w obawie o bezpieczeństwo pociech wysyłają je na huśtawki bocianie gniazdo czy inne bezpieczne konstrukcje na placu zabaw. Należy jednak pamiętać, że przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, ryzyko wypadku podczas skakania na trampolinie jest niewielkie.

Bardzo ważne jest, aby inwestorzy, którzy urządzają place zabaw, wybierali wyłącznie sprawdzone produkty najwyższej jakości. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest wykonana mata czy osłona ramy i sprężyn. Zabawa na trampolinach pochodzących od sprawdzonych producentów to wiele radości i poprawa kondycji.