Aktywność fizyczna należy do podstawowych potrzeb biologicznych każdego człowieka. Szczególnie istotna jest w dzieciństwie, ponieważ ma wtedy ogromny wpływ na rozwój, zdrowie i prawidłowy wzrost każdego dziecka. Niniejszy artykuł wyjaśnia jakie znaczenie ma aktywność fizyczna u dzieci, jakie informacje można odczytać z piramidy aktywności fizycznej, oraz dlaczego warto zabierać nasze pociechy na plac zabaw.
Ruch ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka, stymuluje i wspomaga nie tylko jego rozwój fizyczny i motoryczny, lecz także psychiczny, intelektualny i społeczny. Dzieci, które są aktywne fizycznie, rozwijają się w sposób harmonijny i zrównoważony, dzięki czemu stale nabywają nowe sprawności i umiejętności ruchowe, które są niezbędne w życiu codziennym. Ruch sprzyja także eksplorowaniu otoczenia, mierzeniu się z wyzwaniami, pokonywaniu trudności, a także współpracy z rodzicem lub rówieśnikami.
Dodatkowo aktywność fizyczna ułatwia dzieciom adaptację do zmieniającego się otoczenia i bodźców zewnętrznych, stanowi także idealną alternatywę dla multimediów (telewizja, komputer, telefon, gry), które mają na nie często negatywny wpływ. Pozytywny wpływ ruchu na rozwój dziecka nie podlega dyskusji, ponadto pozwala zapobiec wielu zaburzeniom układu ruchu, czy też otyłości.
Potrzeba aktywności fizycznej zmienia się u dzieci, w zależności od ich etapu rozwoju. U tych najmłodszych (do ok. 6. roku życia) występuje naturalna potrzeba ruchu, która charakteryzuje się ogromną, spontaniczną ruchliwością, wręcz hiperaktywnością (dzieci są wtedy właściwie cały czas w ruchu, ciężko za nimi nadążyć, wydaje się, że w ogóle się nie męczą).
Z biegiem czasu wygasa u nich naturalna potrzeba ruchu, a ilość niewymuszonej aktywności fizycznej się zmniejsza. Widoczna staje się także różnica płciowa, dziewczęta stają się zazwyczaj mniej aktywne fizycznie niż chłopcy. Czas między 6. a 12. rokiem życia nazywa się „Złotym wiekiem motoryczności”. W tym czasie dzieci zaczynają coraz bardziej panować nad swoim ciałem, a dane ruchy wykonują w konkretnym celu.
Większość z nas słyszał o piramidzie zdrowego odżywiania, jednak oprócz niej istnieje także piramida aktywności fizycznej dla dzieci, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia, wspierany przez Ministerstwo Zdrowia. Podstawą tej piramidy jest codzienna aktywność, np. spacerowanie, wchodzenie po schodach, czy też aktywność ruchowa na placu zabaw. Elementem znajdującym się wyżej jest rekreacja ruchowa (zalecana 3-5 razy w tygodniu): gra w piłkę, jazda na rolkach, hulajnodze, rowerze. Nieco wyżej uplasowane zostały ćwiczenia rozwijające siłę i wytrzymałość oraz kształtujące estetykę ruchu, należy je wykonywać 2-3 razy w tygodniu, są to m.in. taniec, sporty walki, gimnastyka, pływanie.
Szczyt piramidy stanowią multimedia, które powinno się ograniczać dzieciom do minimum. Nie oznacza to, że należy całkowicie zabronić naszym pociechom takiej formy rozrywki, jednak zdecydowanie lepiej jest spędzać wolny czas głównie na zabawach ruchowych, szczególnie na świeżym powietrzu. Piramida aktywności fizycznej idealnie obrazuje jaka forma aktywności fizycznej i w jakich ilościach potrzebna jest naszym dzieciom do prawidłowego rozwoju.
Zabawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci, szczególnie we wieku przedszkolnym, jest to dla nich podstawowa forma aktywności fizycznej. Przedszkolacy są pełni energii i ciekawi świata, a obowiązkiem dorosłych jest zachęcanie ich do aktywności fizycznej i zapewnienie im bezpiecznej przestrzeni do zabawy. Dzieci możemy zabierać na przeróżne wycieczki, należy jednak pamiętać o tym, by dostosować trasę do nich, pamiętać o długich przerwach i ewentualnych dodatkowych atrakcjach. Wiosną i latem najlepiej spędzać czas z dziećmi na zewnątrz, np. na placach zabaw, w parkach, natomiast w chłodniejsze miesiące dobrą alternatywą są sale zabaw, parki trampolin, czy też parki wspinaczkowe.
Zabawy ruchowe dla przedszkolaków powinny mieć stosunkowo proste zasady, by przestrzeganie ich nie stanowiło dla nich problemu. Idealnie nadadzą się takie zabawy jak gra w berka, czy chowanego, gra w klasy, tory przeszkód, czy skakanie przez gumę, ważne by odbywały się one na wyznaczonym, bezpiecznym terenie.
Place zabaw są doskonałym miejscem na bezpieczną zabawę dla przedszkolaków. Wyposażone w odpowiednie budowle, urządzenia i akcesoria oraz przystosowane do potrzeb dzieci, pozawalają im na różnorodną i swobodną zabawę. Każdy plac zabaw powinien spełniać wszystkie normy i posiadać certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo jego elementów. Przy zakupie placu zabaw, należy brać pod uwagę wyłącznie sprawdzonych producentów i dystrybutorów.
Spędzanie czasu na placu zabaw, umożliwia ruch na świeżym powietrzu, który dodatkowo pobudza wyobraźnię i kreatywność, pozwala także zdobywać i rozwijać nowe umiejętności.
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Global Playgrounds Sp. z o.o. | Projekt i realizacja: Studio113