Pomysły na ogród - plac zabaw dla dzieci w ogrodzie
  • Pomysły na ogród - plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

    17 marzec 2020

Ogród to nie tylko miejsce spotkań i rozrywki dla dorosłych w postaci grilla lub opalania się, ale także centrum atrakcji dla dzieci. Warto postawić na oryginalne pomysły, które urozmaicą dzień na świeżym powietrzu i sprawią, że ruch stanie się czystą przyjemnością i zabawą.

Najlepsze pomysły na aktywność fizyczna dla dziecka

Ruch na świeżym powietrzu to jeden z kilku elementów, które są szczególnie potrzebne w rozwoju dziecka. Dzięki temu ma szansę prawidłowo się rozwijać, wykształcić mocne kości, elastyczne stawy i zadbać o kondycję swojego organizmu. Do tego typu aktywności, angażujących całe ciało doskonale nadają się różnego rodzaju urządzenia. Jednym z nich jest niezwykle popularna huśtawka do ogrodu, dostępna także w wersji huśtawki “bocianie gniazdo”. Typ ten pozwala na zabawę kilku dzieci jednocześnie, przez co jest ciekawszym urozmaiceniem niż tradycyjna wersja.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie to świetny sposób na stworzenie okazji do spędzania czasu z rodzeństwem lub przyjaciółmi. Warto pamiętać o tym, aby został wyposażony w bezpieczne i bezawaryjne sprzęty. Podobnie jak huśtawki typu bocianie gniazdo, tak i ścianka wspinaczkowa intensywnie rozwija sprawność fizyczną. Ponadto pomaga pokonać lęk wysokości i stanowi dobry sposób na zdrową rywalizację. Często to właśnie sport uprawiany w dzieciństwie decyduje o tym, w jakie hobby zaangażujemy się w dorosłym życiu.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Poznawanie otaczającego świata to najważniejsza rzecz, na której powinno skupić się dziecko. Ogród z placem zabaw to idealny sposób na stworzenie okazji zarówno do poznania natury, jak i innych sytuacji życiowych. Dobrym przykładem jest tutaj mini ogródek do uprawy roślin, dzięki któremu maluchy mogą łatwo zrozumieć, jak wygląda hodowla warzyw oraz uczą się rozpoznawania ich gatunków. Wodne atrakcje takie jak zraszacze lub baseny są ogromnym urozmaiceniem podczas upalnych dni wakacji.

Na domowym placu zabaw doskonale sprawdzi się również domek ogrodowy. Można go kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci, jednak wykonany jest z plastiku. Czasami lepszym i bardziej angażującym wyjściem jest samodzielne zbudowanie domku ogrodowego. Może to być nawet domek na drzewie — w ten sposób dziecko uczy się współpracy, obchodzenia z materiałami w niewielkim stopniu, a co najważniejsze spędza czas z rodzicem. Ponadto zabawa w domku ogrodowym uczy organizacji, czystości, a nawet obowiązków.

Naturalny plac zabaw w ogrodzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wprowadzenie naturalnych elementów do placu zabaw jest piaskownica. Dziecko może w niej bez przeszkód bawić się piaskiem, kamykami, budować konstrukcję, a co naprawdę ważne poznaje faktury i dotyk różnych materiałów. W płynny sposób na szansę rozwijać swój zmysł przestrzenny, a także zdolności manualne. Dużym wsparciem dla koordynacji ruchowej w naturalnym placu zabaw są różnego rodzaju tory przeszkód, które można zbudować nawet z pieńków drzewa i kawałków desek.

Wspólna budowa karmnika dla ptaków to zabawa angażująca przede wszystkim wszystkie zmysły. Ponadto dziecko w łatwy i przystępny sposób stara się zrozumieć otaczający go świat. Do zrozumienia praw fizyki świetnie nadają się różnego rodzaju huśtawki — dobrym przykładem jest huśtawka “bocianie gniazdo” będąca bezpieczną alternatywą tradycyjnych huśtawek. Organizacja placu zabaw w ogrodzie może się wydawać sporym wyzwaniem, warto jednak pamiętać, że dzieci są niezwykle ciekawe świata i potrafią samodzielnie organizować sobie scenariusz zabawy.