Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż trampoliny ziemnej?
  • Montaż trampoliny ziemnej krok po kroku

    17 maj 2022

Trampoliny ziemne różnią się nieco od klasycznych, składanych trampolin spotykanych w niektórych ogrodach. Stanowią coraz popularniejszy element wyposażenia przeróżnych placów zabaw, przedszkoli czy przydomowych ogródków. Pozwala na zabawę dzieci w każdym wieku, a także pociech poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego. Cechą wyróżniającą ten rodzaj trampolin jest to, że można montować je także w pomieszczeniach, dzięki czemu uświetniają sale zabaw, hale czy parki trampolin. Aby cała konstrukcja była stabilna i bezpieczna, powinna zostać odpowiednio zamontowana.

Jak wygląda montaż trampoliny ziemnej?

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem, jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym ma zostać umieszczona pojedyncza trampolina ziemna lub ich cały kompleks. Dobry wybór miejsca ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Obszar wokół trampoliny powinien być możliwie równy i bezpieczny, dzięki czemu dziecko w razie upadku z takiej trampoliny nie zrobi sobie krzywdy. Następnym etapem montażu jest wykonanie otworu ziemnego lub betonowego. Jego głębokość powinna wynosić 40 centymetrów. Szerokość otworu powinna być uzależniona od rozmiaru montowanej trampoliny ziemnej. Warto wykonać otwór większy o 30-40 milimetrów od wymiarów trampoliny, dzięki czemu montaż będzie nieco łatwiejszy.

Ostatnim krokiem jest montaż trampoliny ziemnej. Zamówiona trampolina może być jedną całością lub składać się jedynie z dwóch elementów, dzięki czemu jej montaż przebiega szybko i bezproblemowo. Najpierw należy wypoziomować podłoże, a następnie umieścić w otworze konstrukcję trampoliny. Umiejscowienie jej bezpośrednio w podłożu umożliwia swobodny odpływ wody opadowej. Tak zamontowana trampolina zapewnia bezpieczeństwo i stabilność, a także długoletnią trwałość.

Aby zachować trampolinę ziemną w dobrym stanie wizualnym, warto pamiętać o jej okresowym czyszczeniu. W przypadku trampolin jednoczęściowych wystarczy zdjąć matę przymocowaną za pomocą haków i przeczyścić zabrudzenia znajdujące się na jej wewnętrznej i zewnętrznej stronie. W przypadku mat otwieranych – dwuczęściowych możliwe jest swobodne odchylenie całej powierzchni trampoliny, co daje możliwość wygodnego i dokładnego wyczyszczenia jej wnętrza.