Gdzie warto budować place zabaw?
  • Gdzie warto budować place zabaw?

    17 marzec 2020

Funkcjonalny plac zabaw to przede wszystkim miejsce, które pomaga w sensomotorycznym i kognitywnym rozwoju dziecka. Zapewnia angażującą i emocjonującą rozrywkę, nie tylko przez nowoczesne wyposażenie, ale także obecność naturalnych sposobów aktywności.

Jakie korzyści płyną z placu zabaw dla dziecka?

Aktywność fizyczna powinna dostarczać dziecku przede wszystkim zdrowego ruchu i radości. Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy młodsi wybierają place zabaw zapewniające dostęp do świeżego powietrza i ciekawe wyzwania. W miastach i na osiedlach takie sfery nie są rzadkością, dzięki czemu nawet najmłodsi mogą wyjść i bawić się w piaskownicy. Nieco więcej wysiłku wymagają place zabaw na przedmieściach lub w małych miejscowościach. Tam liczy się głównie pomysłowość rodziców, którzy organizują dziecku atrakcje.

Poprawa koordynacji ruchowej i dotlenienie organizmu

Na wczesnym etapie rozwoju u dzieci bardzo istotną kwestią jest jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Dotyczy to szczególnie dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem, na komputerze lub z innymi urządzeniem elektronicznym. Aby tego uniknąć, należy regularnie dbać o dotlenienie mięśni i ćwiczenie wydolności płuc podczas umiarkowanej aktywności. Podobne zalecenia dotyczą koordynacji ruchowej, która kształci się szczególnie podczas ruchów angażujących wiele partii ciała.

Na placu zabaw dziecko spotka się z wieloma wyzwaniami — ścianką wspinaczkową, zjeżdżalnią, czy też krętymi tunelami. Ciekawym rozwiązaniem angażującym wszystkie stawy i mięśnie są trampoliny ziemne lub trampoliny ogrodowe. Doskonale nadają się zarówno do placu zabaw w mieście, jak i w przydomowym ogrodzie. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości, co gwarantuje bezpieczeństwo i komfort zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Rozwój intelektu i interakcji społecznych

Zapewnienie dziecku bodźców docierających każdym zmysłem to idealny pomysł na zrównoważony i poprawny rozwój. Intensywna ekspozycja na przykład na bodźce dotykowe zwiększa jego świadomość faktury i kształtu, a doskonałym miejscem do nauki sensomotorycznej jest piaskownica. Oprócz tego różnego rodzaju elementy naturalne, takie jak kamyczki, piasek lub dedykowane zabawki mogą stać się intrygującym obiektem zabawy dla dziecka.

Place zabaw wykonane w miastach lub przedmieściach są szczególnie ważne ze względu na to, że nakłaniają do interakcji społecznych. Najmłodsi uczą się rozmowy, komunikowania, a także co najważniejsze zasad współżycia i funkcjonowania w grupie. Ograniczona ilość urządzeń wymusza ćwiczenie cierpliwości, zwłaszcza podczas czekania na swoją kolej zabawy. Place zabaw powinny zostać wykonane w takim miejscu, aby umożliwić bez przeszkód rozrywkę każdego dziecka.

Najlepsze miejsca na budowę placu zabaw

Pierwszym miejscem, gdzie szczególnie potrzebny jest plac zabaw, to placówki edukacyjne, takie jak szkoły podstawowe lub przedszkola. W wygodny i sprawny sposób umożliwiają dzieciom interakcję ze sobą, rozwój społeczny, a przy tym są dobrą odmianą od tradycyjnych zajęć w ciągu dnia. Aby wyeliminować ryzyko, że dziecko w czasie przerwy wybierze grę na telefonie, należy zorganizować plac zabaw tak, aby oferował naprawdę ciekawe atrakcje.

Oprócz placówek edukacyjnych bardzo popularnym rozwiązaniem są także place zabaw w okolicy domu, zwłaszcza na osiedlach. Dzięki nim dzieci mogą korzystać ze świeżego powietrza w dowolnym momencie w ciągu dnia, a do tego rodzice mają okazję, aby ze sobą porozmawiać. W ten sposób łatwo zorganizować miejsce rekreacji i odpoczynku nawet dla całej rodziny.

Co powinno się znaleźć na placu zabaw?

Przede wszystkim obiekty angażujące dziecko na różne sposoby — zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego też bardzo popularne na dużych placach zabaw są drabinki do wspinania, czy też fantazyjne zjeżdżalnie. W piaskownicy maluchy mają szansę rozwinąć swoją kreatywność, a huśtawki typu bocianie gniazdo stwarzają miejsce do bezpiecznej i wyczerpującej zabawy. Oprócz tego w domowych placach zabaw oraz osiedlowych często spotykanym rozwiązaniem są trampoliny ziemne, a także specjalne trampoliny dla niepełnosprawnych.