Jak sprawić, by zabawa na placu zabaw była bezpieczna i swobodna?
  • Jak sprawić, by zabawa na placu zabaw była bezpieczna i swobodna?

    18 grudzień 2020

Sprzęty na placu zabaw są wykonywane zgodnie z przepisami zasad bezpieczeństwa oraz nadzorowane na bieżąco. Jednak użytkownicy również powinni zachować należyte zasady, by zapewnić spokój. Jak wiadomo rodzice i opiekunowie chcieliby odpocząć w takim miejscu, podczas gdy ich pociechy beztrosko się bawią. Trzeba jednak mieć na uwadze podstawy bezpieczeństwa takie jak odpowiedni strój, nawodnienie, oraz przestrzec i nauczyć dziecko z czego może korzystać i w jaki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy.

Przed wyjściem załóż dziecku odpowiedni strój oraz obuwie

Strój do swobodnego spędzania czasu na placu zabaw powinien być wygodny, przylegać do ciała, ale także nie krępować ruchów. Wszystkie wiszące elementy trzeba odpowiednio zabezpieczyć, gdyż mogą przyczynić się do zagrożenia zdrowia dziecka. Sznurki, łańcuszki na szyję warto zdjąć przed zabawą, by nie zostały zgubione, ale również, by nie zrobiły krzywdy. Obuwie również powinno być dopasowane, najlepiej zabudowane buty typu trampki czy adidasy.

Sprawdź sprawność sprzętu, z którego chce korzystać Twoje dziecko

Przed rozpoczęciem harców opiekun powinien rozejrzeć się i sprawdzić urządzenia, ich sprawność. Przyjrzeć się trzeba na krawędzie, czy nie mają ostrych zakończeń, czy nie wystają śruby, pręty, nie brakuje zaślepek, czy nie ma pęknięć.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie nawierzchni. Jak wiadomo z placu zabaw powinny korzystać szczególnie małe dzieci, jednak czasami zdarzyć się mogą akty wandalizmu w tych miejscach. Dlatego też warto byłoby popatrzeć czy nie ma rozbitego szkła, innych zanieczyszczeń, czy gumowy asfalt nie ma dziur, luźnych odłamków. W przypadku zjeżdżalni, które prowadzą do sypkich substancji, jak piasek, trzeba uważać, by nie przemieścił się, a dziecko nie spadło prosto na pustą nawierzchnię bez miękkiego piachu.

Interweniuj, gdy widzisz niebezpieczne zabawy

Bardzo ważne na placu zabaw jest, by dziecko było świadome jakie sprzęty są odpowiednie dla nich, przystosowane do wieku i najważniejsze umiejętności dziecka. Warto nadmienić, że to, że na maszynie jest określony wiek, od którego dziecko może ją użytkować, kluczowe nad wiek jest sprawność fizyczna naszej pociechy. Nieraz trzylatek może być sprawniejszy ruchowo od sześciolatka. Niestety dzieci, które nie umieją czytać potrzebują pomocy opiekuna i wiedzy o zabawkach, z których mogą bezpiecznie korzystać na przyszłe wyjścia w takie miejsca.

Gdy tylko widzisz, że dziecko bawi się na uszkodzonym sprzęcie, skacze ze znacznej wysokości, oddala się od placu zabaw, czy stwarza zagrożenie dla siebie lub innych uczestników, INTERWENIUJ! Pamiętaj, że to właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za dziecko, a plac zabaw to nie przedszkole. Oczywiście możemy odpocząć na ławce, jednak zawsze trzeba być czujnym, jeśli chodzi o zdrowie i życie dzieci Twoim, ale też innych. Nie bój się zwrócić uwagi rodzicowi, którego dziecko niebezpiecznie się bawi, albo źle korzysta ze sprzęty placu zabaw.

Plac zabaw

Plac zabaw to świetna zabawa dla każdego malucha. Zjeżdżalnie, piaskownice, różnego rodzaju trampoliny, huśtawki to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu na powietrzu. Pamiętajmy jednak, by przyjemności łączyć z bezpieczeństwem i zapewnić naszej pociesze jak najlepsze wrażenia z pobytu w parku zabaw.