Place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych
  • Place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

    08 grudzień 2020

Również dzieci niepełnosprawne mogą w sposób bezpieczny i przyjemny korzystać z placów zabaw. Nowoczesne instalacje budowane są w taki sposób, by były dostosowane do użytku wszystkich przedstawicieli społeczeństwa.

Istotne jest, by każdy mógł dbać o aktywność fizyczną i w pełni korzystać z wszystkich dostępnych urządzeń. Wiele z nich przystosowanych jest specjalnie dla osób niepełnosprawnych i mieszczą wózek inwalidzki. Niektóre elementy placów zabaw, np. piaskownica, pozwalają wszystkim dzieciom na wspólną zabawę. Nowoczesne urządzenia tworzone są z myślą o wszystkich najmłodszych, tak aby każde z nich mogło spędzać czas na świeżym powietrzu w sposób bezpieczny.

Najważniejszy jest projekt

Podczas tworzenia placu zabaw dla dzieci najważniejszy jest projekt. Te nowoczesne uwzględniają także urządzenia dla osób niepełnosprawnych, które zazwyczaj różnią się od tych tradycyjnych siedziskami i poręczami, lub też posiadają zupełnie nowe elementy, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci. Planując budowę placu zabaw najlepiej skorzystać z usług kompetentnej firmy, która oferuje dane usługi. Ważne jest, by uwzględnić w projekcie m.in. odpowiednie rozstawienie elementów i bezpieczną nawierzchnię.

Urządzenia dostosowane do osób niepełnosprawnych

Dobrze zaprojektowany plac zabaw wyposażony jest zarówno w urządzenia integracyjne, jak i te specjalnie dostosowane do osób niepełnosprawnych. Dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo stworzone zostały specjalne huśtawki, na które może wjechać wózek inwalidzki. Istotne jest także, by wszystkie dzieci mogły korzystać z wszelkich domków i paneli edukacyjnych. Wszystkie elementy są montowane na odpowiedniej wysokości, by każde dziecko mogło swobodnie do nich dosięgać. W naszej ofercie można znaleźć m.in. specjalne trampoliny przeznaczone dla niepełnosprawnych dzieci, zabawa na nich dostarcza dzieciom dużo radości.

Jakie tworzywa są najlepsze?

Jednym z najważniejszych elementów placu zabaw dostosowanego do osób niepełnosprawnych jest utwardzona, bezpieczna nawierzchnia. Dobrze sprawdzają się tu gumowe płytki, na których bezproblemowo może poruszać się wózek inwalidzki. Istotne jest także wyprofilowanie terenu w taki sposób, by znajdowały się na nim odpowiednie odległości i podjazdy. W przypadku integracyjnego placu zabaw, idealnie sprawdzają się drewniane i metalowe place zabaw. Dodatkowo elementy wykonane z tworzywa PE cechują się odpornością na zmienne warunki pogodowe i akty wandalizmu.

Bezpieczeństwo

Najważniejsze na placach zabaw jest oczywiście bezpieczeństwo. Dobrze zbudowany plac zabaw ma odpowiednią nawierzchnię, ogrodzenie, a także w niektórych przypadkach monitoring. Dostęp do urządzeń powinien być zapewniony z każdej strony, by dzieci mogły się na nich swobodnie bawić, szczególnie te poruszające się na wózkach. Ważne są też dodatkowe barierki, podesty oraz blokady, które mają na celu zabezpieczenie dzieci przed ewentualnymi upadkami. Bezpieczna nawierzchnia składająca się z gumowych płytek lub maty przerostowej dodatkowo amortyzuje i zmniejsza ryzyko skaleczenia niemalże do zera.

Poprawa jakości życia

Integracyjne place zabaw są idealnym miejscem na wspólną zabawę dla wszystkich dzieci. Nasze pociechy mogą w ten sposób nauczyć się tolerancji, a dzieci niepełnosprawne zrozumieć, że mogą korzystać z placów zabaw tak samo, jak wszystkie inne. Dzięki nowoczesnym placom zabaw żadne dziecko nie musi czuć się wyobcowane, a przestrzeń dostosowana jest do potrzeb osób w każdym wieku, o różnych możliwościach ruchowych.