Czego brakuje na placu zabaw?
  • Czego brakuje na placu zabaw?

    10 grudzień 2020

Wyobraźmy sobie miejsce, w którym jesteśmy w okresie wakacyjnym praktycznie codziennie. Bawimy się, śmiejemy, jest wspaniale... Jednak nagle spada deszcz, albo jest tak gorąco, że wciąż się pocimy i chce nam się pić. Co wtedy? Mama zarządza powrót do domu. Dziecko niepocieszone, rodzic również. Co byłoby przydatne na placach zabaw? Zaraz o tym sobie opowiemy.

Według badań oraz obserwacji można stwierdzić, że mimo wspaniałego wyposażenia parku zabaw brakuje kilku ważnych elementów. Jakich?

1. Toaleta

Spędzając w jakimś miejscu kilka godzin nie można zapominać o potrzebach fizjologicznych dzieci, ale także ich opiekunów. W projektach placów dla najmłodszych pomijane są te miejsca, gdyż potrzebują ciągłego nadzoru i utrzymania czystości. Często też potrzebna jest czysta, bieżąca woda, by móc opłukać dłonie przed posiłkiem. Co zrobić, gdy zachodzi potrzeba skorzystania z toalety? Niestety wtedy czeka nas powrót do domu i smutek na buziach naszych pociech.

2. Zadaszone miejsce

Nie tylko deszcz może nam przeszkodzić podczas spędzania czasu na placu zabaw, ale również zbyt duże słońce. Nikt nie chce zmoknąć, ale także „nabawić się” udaru słonecznego.  Stoliczek pod dachem mógłby spełniać funkcję ochronną, ale także byłby świetną oazą do zjedzenia posiłku lub chwilowego nabrania sił przed dalszą zabawą.

3. Kawiarnia

Ciekawym rozwiązaniem w omawianym przez nas miejscu mogłaby być kawiarnia z napojami, przekąskami na zimno i ciepło. Uważam, że w okresie wakacyjnym zdałaby swój egzamin, dzieci mogłyby kupić napoje czy lody po długim wysiłku, a rodzice na pewno sięgnęliby po pyszną kawę i ciastko w plenerze.

4. Miejsce do zabaw rozwojowych

Większość z nas będąc dzieckiem szukało zabaw kreatywnych. Nie było tyle dóbr, co w dzisiejszych czasach. Nasze pociechy mogłyby spróbować zabaw, w które bawili się ich rodzice, które uczą pomysłowości i działają na ich rozwój. Lanie wody to fantastyczne rozwiązanie, gdy na dworze jest gorąco. Kraniki, spryskiwacze, fontanny to kilka z pomysłów na zabawy z wodą. Dla starszych dzieci fajną formą spędzania czasu może być tworzenie miejsc do gier zespołowych, takich jak zbijak, dwa ognie czy głupi Jaś.

5.Ogrodzenie

Niestety wiele współczesnych placów zabaw nie ma ogrodzenia. Może nie jest to, aż tak istotne jak ma się wciąż pociechy na oku, jednak nie zawsze to możliwe, szczególnie na dużych placach zabaw, gdzie przebywa dziesiątki dzieci i ich opiekunów. Jak wiemy miejsca te muszą mieć odpowiednią odległość od ulicy, jednak dzieci to dzieci i różne rzeczy mogą przyjść im do głowy. Dlatego też ogrodzenie każdego placu zabaw to według mnie konieczność.

Place zabaw

Zjeżdżalnie, huśtawki typu bocianie gniazdo, ścianki wspinaczkowe, liny, trampoliny, to tylko część sprzętu będącego na każdym placu zabaw. Jednak warto pamiętać też o wygodzie przebywania w tym miejscu nawet przez wiele godzin w różnych warunkach pogodowych. Toalety, ogrodzenia, czy miejsca z dachem to tylko część z udogodnień, które na pewno poprawiłyby komfort dla pociech, ale też ich opiekunów. Rodzice dbają też o to, by dzieci mogły bawić się w czystej przestrzeni, dlatego też kosze na śmieci są równie ważne, co ławki dla opiekunów.