Czy place zabaw pomagają w walce z otyłością wśród dzieci?
  • Czy place zabaw pomagają w walce z otyłością wśród dzieci?

    17 marzec 2020

Bez względu na powód otyłości warto postawić na metody walki, które łączą w sobie przyjemną rozrywkę, z pożytecznym ruchem. Właśnie dlatego place zabaw są tak popularne, ponieważ oferują zabawę bez względu na wiek lub wagę dziecka.

Przyczyny otyłości wśród dzieci i młodzieży

Rozpatrując tak istotny problem, jakim jest otyłość wśród dzieci, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaki jest jej powód. Często decydujące okazują się predyspozycje lub uwarunkowania genetyczne, które wpływają między innymi na czynności metaboliczne tkanki tłuszczowej, tempo przemiany materii, a także dziedziczenie sposobu jedzenia i preferowanego pożywienia. Warto zaznaczyć, że ryzyko odkładania nadmiernych kilogramów realizuje się dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione także inne warunki.

Wśród nich wyróżnić można także zależność od środowiska — czyli otyłość o najbliższych członków rodziny, łatwa dostępność wysokokalorycznych i przetworzonych produktów, niezbilansowana dieta, podjadanie między posiłkami, a co najważniejsze mała aktywność fizyczna. To właśnie ruch generuje deficyt kaloryczny, który prowadzi do pozbycia się nadmiernych kilogramów, a przy tym usprawnia mięśnie, kości, stawy, a także ogólną wydolność organizmu i kondycję dziecka.

Plac zabaw, jako sposób na walkę z otyłością

Dla dzieci z problemem nadwagi lub otyłości bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego środowiska, ułatwiającego tę ciężką walkę. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, że taki stan nie sprzyja aktywności fizycznej, ponieważ dziecko o wiele szybciej się męczy i ma trudności z ruchem. Atrakcyjna forma ruchu to najlepszy sposób na zmianę nawyków codziennego dnia i rozpoczęcie regularnych wizyt na przykład na placu zabaw.

To właśnie tam dziecko ma szansę spróbować wielu aktywności — od prostej zabawy na zjeżdżalni, przez drabinki wspinaczkowe ćwiczące szczególnie mocno mięśnie, aż po zabawy konkurencyjne. W wielu przypadkach najmłodsi stawiają na emocjonujące sposoby ruchu — jednym z nich są huśtawki. Te klasyczne, pomimo że są dosyć bezpieczne, nie nadają się dla kilku osób. O wiele lepiej działają huśtawki “bocianie gniazdo” o większej powierzchni, przez co bez przeszkód może się na nich bawić kilka osób.

Równie angażujące i zabawne są różnego typu trampoliny. Zabawa na nich może nabrać formę konkurencji, choćby przez konkurs kto więcej razy podskoczy lub jak wysoko to zrobi. Gwarancją bezpieczeństwa i wygody są przede wszystkim trampoliny ziemne, zajmujące o wiele mniej miejsca niż klasyczne, a do tego bezpieczniejsze. Można je stosować na osiedlowych placach zabaw lub przy obiektach edukacyjnych, ale również jako trampoliny ogrodowe na posesji prywatnej.