Aktywność fizyczna dla całej rodziny na świeżym powietrzu
  • Aktywność fizyczna dla całej rodziny na świeżym powietrzu

    15 styczeń 2021

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Poprawia to nastrój, a ładna pogoda pobudza do aktywności na dworze. Jednak nie tylko dzieciom potrzebna jest aktywność. Nie zapominajmy również o sobie. Czas do wiosny i lata zleci raz dwa, warto więc już teraz wykorzystać ten czas, wyjść z domu z dzieckiem i spędzić czas aktywnie.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Chyba każdy z nas zna powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, już od najmłodszych lat wpajano nam to do głów. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Poprawia odporność, dotlenia ciało oraz daje dużo energii. Oczywiście to nie wszystko! Aktywność w grupie uczy zdrowego współzawodnictwa i pomaga w stosunkach międzyludzkich z rówieśnikami i nie tylko. Każdy z nas wie, że place zabaw dla dzieci są najlepszym miejscem do zapoznawania się z nowymi kolegami i koleżankami oraz wspólnej zabawy i rozmów. Gdy już poznaliśmy korzyści płynące z aktywności ruchowej u dzieci, czas na kilka pomysłów na zabawy.

Jazda na rowerze, hulajnodze lub rolkach

Jeśli trafiliśmy na piękną pogodę, najlepszą opcją jest jazda na rowerze lub hulajnodze. Oczywiście w zależne jest to od wieku i umiejętności dziecka, ale tak spędzony czas to świetna zabawa dla całej rodziny. Najlepiej jest zaplanować trasę z wyprzedzeniem i znaleźć miejsce do zatrzymania się. Dobrze jest zaopatrzyć się w napoje, kanapki, owoce, ciasteczka, wtedy możemy zrobić sobie dłuższą przygodę. Jeśli dziecko nie ma roweru, lub po prostu nie umie na nim jeszcze jeździć, nic straconego! Można wybrać się na taką wycieczkę hulajnogą lub po prostu pójść na spacer do parku lub lasu. Jeśli dopiero uczysz się jazdy na którymś z pojazdów, to świetną opcją jest właśnie park. Można tam „miękko” wylądować na trawie, wdychając przy tym świeże powietrze, a nie spaliny samochodów. Jednak nie zapomnij wziąć ze sobą kasku i ochraniaczy, czy to do jazdy na rowerze, hulajnodze, czy rolkach. Bezpieczeństwo i wygodne buty przede wszystkim!

Gra w piłkę

Dość popularnym sportem, szczególnie wśród chłopców jest piłka. Wszystko zależy od Ciebie i tego co lubisz robić. Tatusiowie lubią pokopać w piłkę, więc warto ten czas poświęcić na wspólny mecz z dzieckiem. Zastosowań piłki jest co nie miara. Można grać w piłkę nożną, koszykówkę lub siatkówkę. Ciekawym pomysłem dla małych dzieci jest gra w kolory. Wybór jest duży, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie macie swojego domu i podwórka, warto pójść do parku lub na  plac zabaw. Tam, na pewno znajdzie się więcej dzieci chętnych pograć razem. Wtedy można pograć również w popularne „dwa ognie” lub „głupiego Jasia”.  Oczywiście poza poprawą sprawności poprzez ruch, dzieci uczą się rywalizacji, pomocy i uściślają relacje z rówieśnikami i nie tylko.

Place zabaw dla dzieci

Innym pomysłem na aktywną zabawę dla pociech są oczywiście place zabaw. Niestety, nie zawsze pogoda jest sprzyjająca, więc to rozwiązanie nie zawsze możemy wybrać. Dzieci jednak często nawet nie odstrasza deszcz. Zabawa z innymi na placu zabaw tak wciąga, że nie straszne im warunki pogodowe lub zaciemnienie. Na placach zabaw możemy znaleźć szereg atrakcji, by każde dziecko, w każdym wieku mogło wybrać coś dla siebie. Huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, domki zabaw, tunele, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, to tylko część z atrakcji, jakie możemy napotkać na placach zabaw dla dzieci. Jeśli nie mamy pomysłu na zagospodarowanie dnia, wyjście w takie miejsce, na pewno okaże się świetnym rozwiązaniem. Dzieci nawiążą nowe znajomości, wybawią i nabiorą sprawności, my zaś odpoczniemy na świeżym powietrzu.

Aktywne spędzanie czasu

Pamiętajmy jednak, by wybrać aktywność fizyczną dostosowaną do Waszego dziecka i oczywiści możliwości i chęci opiekunów. Jeśli mało czasu spędzacie na dworze, warto zacząć od wspólnego spaceru, który będzie początkiem aktywności fizycznej i zacieśniania więzów rodzinnych.