Dlaczego dzieci tak bardzo lubią place zabaw?
  • Dlaczego dzieci tak bardzo lubią place zabaw?

    12 styczeń 2021

Rodzice często się dziwią, skąd ich dzieci biorą tyle energii, by szaleć godzinami na placu zabaw, bez chęci powrotu do domu. Nawet gdy zapewnimy im dzień pełen wrażeń, to dalej potrafią prosić, chociaż o krótkie wyjście na ich ulubioną huśtawkę.

Starsze dzieci także potrafią spędzać cały dzień na podwórku, wracając do domu tylko na obiad. Co sprawia, że nasze dzieci tak bardzo lubią spędzać czas na placu zabaw? Czemu aż tak bardzo lubią huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, czy trampoliny?

Wolność na placu zabaw

Wolność to jedno z uczuć, które plac zabaw zapewnia dzieciom. Podczas gdy rodzice obserwują je z pewnej odległości i siedzą na pobliskiej ławce, one mogą biegać, skakać i wspinać się do woli. Ruch, głośny krzyk i śmiech, to rzeczy, które pozwalają dzieciom rozładować emocje i wykorzystać zasoby energii. Urządzenia o różnych kształtach i kolorach, znajdujące się na placach zabaw, mogą pobudzać wyobraźnie i zachęcać dzieci do twórczej zabawy. Bezpieczna nawierzchnia dodatkowo chroni je przed ewentualnymi skutkami upadków i pozwala na beztroską zabawę.

Plac zabaw to kontakt z innymi dziećmi

Nowe znajomości i przyjaźnie zawarte na placu zabaw stanowią ważną część rozwoju dziecka. Pierwsze kontakty z rówieśnikami mają wpływ na umiejętności społeczne, które są ważne także na późniejszych etapach życia. Starsze dzieci zaczynają się umawiać z innymi i tworzą grupy przyjaciół. Plac zabaw jest zatem bezpiecznym miejscem, idealnym do zawierania znajomości.

Jakie urządzenia są najlepsze na placu zabaw?

Place zabaw są tworzone w ten sposób, by sprawiać dzieciom jak najwięcej frajdy, jednocześnie rozwijając ich sprawność fizyczną i zapewniając im bezpieczeństwo. Na dobrze zaprojektowanym placu zabaw każde dziecko, niezależnie od wieku, jest w stanie znaleźć urządzenie dla siebie. Bujaki, huśtawki (w tym huśtawki bocianie gniazdo) uwielbiane są przez wszystkich. Również trampoliny cieszą się bardzo dużą popularnością. Dobre jakościowo urządzenia są wytrzymałe i służą wiele lat. Nadają się idealnie na place zabaw przeznaczone dla przedszkola, szkoły czy też parku lub osiedla mieszkaniowego.