Co musisz wiedzieć o sprężynach do trampolin?
  • Co musisz wiedzieć o sprężynach do trampolin?

    24 sierpień 2021

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem trampoliny na własny użytek, a następnie wyborem konkretnego modelu, to zapewne natknąłeś się na taką cechę jak zespół sprężyn. Producenci zwracają na to dużą uwagę w opisach swoich produktów.

Rodzaje sprężyn do trampolin

Wydawać by się mogło, że sprężyna nie jest aż tak ważna. Ale w rzeczywistości nie jest to takie proste. Sprężyny odgrywają bardzo ważną rolę w całym mechanizmie trampoliny. Mogą się one różnić szerokością, długością, ilością. Kupując trampolinę, należy wziąć pod uwagę wszystkie te punkty. Żywotność i jakość trampoliny oraz intensywność skakania na niej zależy od wszystkich wyżej wymienionych wskaźników. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujesz trampolinę i planujesz doskonalić swoje umiejętności w tym sporcie.

Sprężyny dostosowane do średnicy trampoliny

Z reguły, im większa powierzchnia skoczni, tym szersze muszą być sprężyny i w większych ilościach. Dlatego też istnieją pewne normy dla tego współczynnika. Poniżej trzy rodzaje trampolin z podziałem na średnicę oraz liczbę sprężyn.

Przy średnicy od 1 metra do 1,4 metra potrzeba od 36 do 48 sprężyn.

Przy średnicy 3,7 metra potrzeba co najmniej 80 sprężyn.

Do średnicy 4,3 metra potrzeba około 97 do 110 sprężyn.

Długość sprężyn trampoliny

Oprócz tego ważna jest długość samych sprężyn. Logiczne jest, że jeśli są one krótkie, to niemożliwe będzie wykonanie wysokiego skoku, a także lądowanie będzie dla Ciebie trudne i niewygodne. Zaleca się, aby długość sprężyn wynosiła co najmniej 16,5 centymetra.

Najbardziej optymalny stosunek średnicy trampoliny do sprężyn

Trampolina o średnicy od 1,8 metra do 3 metrów powinna zawierać sprężyny o długości 18,5 centymetra.

Natomiast większe trampoliny o długości od 3,7 metra do 4,6 metra, długość sprężyn około 21,5 centymetra.

Trampoliny

Jeśli planujesz zakup trampoliny rozejrzyj się co firmy mają do zaoferowania. Poszukaj czegoś, co sprosta Twoim oczekiwaniom. Warto poprosić o pomoc fachowca, który zna się na rzeczy i pomoże z wyborem najlepszego sprzętu. Opowie o rodzajach trampolin, wielkościach, siatkach zabezpieczających, sprężynach, materiale z jakiego jest wykonana, a przede wszystkim gdzie i kto będzie z niej korzystał. Istnieją bowiem trampoliny klasyczne, ze stelażem, ale również wkopywane w ziemię, tzw. trampoliny ziemne. Na rynku można znaleźć wiele kształtów i kolorów. Znajdziemy trampoliny okrągłe, kwadratowe, pięciokątne, prostokątne i wiele innych. Oczywiście występują również trampoliny dla niepełnosprawnych, które również sprawią wiele radości.