Jak urządzić przydomowy plac zabaw?
  • Jak urządzić przydomowy plac zabaw?

    09 grudzień 2020

Place zabaw to nie tylko miejsce do rozrywki, lecz także jest to świetna strefa do rozwoju fizycznego oraz rozwoju kreatywności najmłodszych. Jaki sprzęt wybrać, by to miejsce stało się wielozadaniowe? Na pewno kluczowe jest to, by urządzić to miejsce pod sprawność, zainteresowania, wiek dziecka.

Naturalna strefa kreatywności

W ogrodzie ważną rolę odgrywa roślinność. Drzewa i krzewy mogą stanowić fantastyczną bazę pod kryjówki, domki, huśtawki. Dzieci mogą za pomocą domowych akcesoriów takich jak koce, liny, poduszki wykonać sobie bazy, a ze starej opony i sznura bujaczkę na drzewie. Wykorzystanie naturalnych surowców to tani i bardzo kreatywny sposób na planowanie placu zabaw w przydomowym ogrodzie. Piasek wspiera rozwój sensoryczny maluchów, uczy tworzenia figur, czy zamków z piachu, silnie oddziałuje na zapach, dotyk.

Rodzaje ścianek wspinaczkowych

Popularne stają się miejsca do wspinaczki, które pozwalają na rozwój fizyczny, ale także chęć rywalizacji. Nie muszą być to tradycyjne ścianki, można do tego użyć drzew, lin, siatek, drabinek. Fajnie działa to również na samodzielne podejmowanie decyzji, czy jest w stanie sprostać przeszkodom, czy też nie. Wspaniałym rozwiązaniem przy większym ogrodzie jest zjazd linowy z siedziskiem, który rozwija równowagę i koordynację ruchową. Takie rozwiązanie byłoby spełnieniem marzeń niejednego dziecka, bo któż nie chciałby domku na drzewie, z którego można zjechać po linie?

Wybieramy zjeżdżalnie

Na rynku jest wiele różnych zjeżdżalni, plastikowe, metalowe, w każdym możliwym kolorze, rozmiarze. Kolorowe ślizgawki powodują uśmiech na buziach dzieci, ale i dorosłych, dają wiele emocji, chęć rywalizacji. Zjeżdżalnie mogą stać jako odrębny sprzęt, ale również w formie konstrukcji z drabinką, bujaczkami, domkiem, czy linkami. Oryginalnym rozwiązaniem jest właśnie wykonanie zejścia z domku na drzewie w formie zjazdu. Na pewno będzie ciekawszy, ale także bezpieczniejszy niż tradycyjna drabinka.

Bocianie gniazdo w ogrodzie

Tradycyjne bujaczki zawsze cieszą i małych i dużych użytkowników. Jednak czemu nie mieć czegoś oryginalnego, w zamian za standardową huśtawkę? A może oprócz tego bocianie gniazdo? Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Taką huśtawkę można zawiesić na wieloraki sposób i cieszyć się z miejsca do relaksu, oglądania natury, ale też bujania i kręcenia. Wystarczy zawiesić na drzewie albo dachu tarasu, by cieszyć się z wielofunkcyjności tego urządzania. To rozwiązanie dla dzieci, ale także dorosłych.

Miejsce do gier zespołowych

Oczywiście można na swojej posesji wydzielić miejsca typowo sportowe. Zamontowanie kosza do koszykówki, bramek do piłki nożnej czy siatki do siatkówki, badmintona lub tenisa pozwolą na uprawianie ulubionego sportu w przydomowym ogrodzie. Warto postawić też stół do ping-ponga, piłkarzyki, albo stolik na gry planszowe.

Plac zabaw w ogrodzie

Zmiana naszego ogrodu w plac zabaw dla naszych pociech to wspaniała inwestycja, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Najmłodsi znajdą coś dla siebie, by bawić się samodzielnie blisko domu, a my możemy odpocząć na łonie natury, lub zająć się swoimi obowiązkami w domu. Każdy z nas ceni sobie to, by dzieci miały zapewniony rozwój fizyczny i sensoryczny, dlatego ogród z wieloma strefami do zabaw to idealne rozwiązanie.