Plac zabaw dla przedszkola – jakie urządzenie wybrać?
  • Plac zabaw dla przedszkola – jakie urządzenie wybrać?

    08 grudzień 2020

Większość przedszkoli posiada zewnętrzne place zabaw. Dzieci uwielbiają wychodzić na zewnątrz i bawić się na świeżym powietrzu. Warto więc dokładnie zaplanować to, jak będzie wyglądał idealny plac zabaw dla naszego przedszkola. Istotne będzie miejsce w którym będzie się on znajdował, nawierzchnia, oraz ustawienie i dobór urządzeń.

Jakie urządzenia wybrać dla przedszkola?

Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia z których może korzystać równocześnie kilkoro dzieci. Idealnie sprawdzą się m.in. zestawy zabawowe, domki dla dzieci, duże piaskownice, trampoliny i wszelkie huśtawki. Ważne jest także, by pamiętać o ławkach oraz koszach na odpady. Dzięki nim dzieci mają gdzie odpocząć w przypadku zmęczenia i łatwiej jest utrzymać porządek na terenie placu zabaw. Dobrze sprawdzają się szczególnie trampoliny ziemne, które cieszą się wśród dzieci dużą popularnością, a sam plac zabaw zmieniają na bardziej nowoczesny.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Wybierając urządzenia do placu zabaw należy kierować się przede wszystkim myślą o bezpieczeństwie. Najważniejszy jest wybór firmy, która odpowiednio doradzi jak zbudować plac zabaw, na którym zarówno dzieci jak opiekunowie będą czuli się pewnie. Podstawą jest tutaj dobór nawierzchni. Każdy plac zabaw na którym istnieje możliwość upadku z wysokości powyżej jednego metra powinna być wyposażona w odpowiednią nawierzchnię, np. płytki gumowe, piasek, mata przerostowa, czy też nawierzchnia wylewana. Konstrukcje drewniane i metalowe muszą być tak skonstruowane, by żaden z elementów nie wystawał, nie wyłamywał się i nie powodował urazów u dzieci. Istotne jest, by wszystkie zestawy zabawowe na placu zabaw posiadały wymagane certyfikaty.

Rozwój sprawności fizycznej na placu zabaw

Place zabaw w przedszkolach to dla wielu dzieci miejsce pierwszych lekcji wychowania fizycznego. Odpowiednio wyposażone sprzyjają rozwojowi ruchowemu dzieci. Ważne by były to bezpieczne miejsca, w których dzieci będą mogły biegać, przewracać się, skakać i szaleć bez ryzyka skaleczenia się. Huśtawki, karuzele i sprężynowce rozwijają u dzieci poczucie równowagi. Szczególnie w obecnych czasach, gdy coraz większą ilość młodych osób dotyka problem nadwagi i otyłości warto jest przywiązać szczególną uwagę do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat.

Pobudzanie zmysłów u dzieci

Na placu zabaw dzieci mogą, w bardzo prosty sposób, poznawać otaczający ich świat. Wielu naukowców podkreśla jak duże znaczenie dla ich rozwoju mają bodźce, które docierają do nich na placach zabaw, takie jak nowe faktury, kolory, czy zapachy. Domki dla dzieci wspaniale rozwijają i zapewniają fantastyczną zabawę, natomiast sprężynowce, które często przypominają zwierzęta lub pojazdy dodatkowo uruchamiają wyobraźnię. Przy planowaniu placu zabaw należy kierować się tym, aby pobudzał wszystkie zmysły, nie jest to trudne, ponieważ na rynku oferowanych jest bardzo dużo różnorodnych urządzeń, które można dobrać indywidualnie do danego przedszkola.

Nauka zachowań społecznych na placu zabaw

Plac zabaw to miejsce na którym często rodzą się pierwsze przyjaźnie i konflikty. Wspólne zabawy na huśtawce, czy w piaskownicy uczą dzieci życia z rówieśnikami, które z pewnością przyda się w późniejszych latach. Zabawa w bezpiecznym otoczeniu, pod nadzorem opiekunów to idealne warunki do nauki zachowań społecznych. Dzieci uczą się nowych rzeczy, poznają rówieśników i radzą sobie z różnymi problemami bez pomocy rodziców. Z tego względu przedszkolne place zabaw w dużym stopniu przyczyniają się do ich samodzielności i radzenia sobie ze stresem i obowiązkami.