Dlaczego zabawa jest tak ważna w rozwoju dziecka?
  • Dlaczego zabawa jest tak ważna w rozwoju dziecka?

    17 marzec 2020

Umiarkowany i regularny ruch w postaci zabawy to dla dziecka kluczowa kwestia, która zapewnia poprawny rozwój zarówno ciała, jak i umysłu. Aby utrzymać zainteresowanie najmłodszych i spożytkować ich ogromne pokłady energii, powinno się respektować te aktywności fizyczne, które szczególnie lubią.

Jak aktywność fizyczna wpływa na ciało i mózg dziecka?

Bez wątpienia ruch jest jednym z ważniejszych czynników podtrzymujących życie już na etapie płodowym. Jego brak powoduje, że zarówno komórki nerwowe, jak i mięśniowe nie są w stanie odpowiednio się wykształcić lub obumierają. Ponadto brak aktywności fizycznej może prowadzić do kiepskiej wentylacji płuc, wolniejszej przemiany materii i nadmiernego zmęczenia. Wszystkie te skutki są szczególnie mocno odczuwalne w okresie dziecięcym, gdy organizm dopiero zaczyna się kształtować.

Nie jest żadnym odkryciem, że dzieci posiadają ogromną potrzebę ruchu i poznawania otaczającego je świata. Dzięki tej wewnętrznej ciekawości każdego dnia pracują nad sobą — nawet nieświadomie. Wpływ rozwoju motorycznego można podsumować w kilku punktach:

  • układ kostno-stawowy i mięśniowy — na wczesnym etapie przedszkolnym dziecko ma głównie tkankę chrzęstną, która dopiero pod wpływem między innymi aktywności fizycznej ulega przekształceniu w tkankę kostną. Stabilne i mocne kości chronią narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami, a także amortyzują pracę ciała. Do pełnej sprawności potrzebne są także wytrzymałe stawy oraz mocny układ mięśniowy. To właśnie od niego zależy siła i sprawność dziecka;
  • układ krążenia — dziecięcy wiek wiąże się z wykształceniem mięśnia sercowego, które dzięki ruchowi zwiększa swoją pojemność krążącej krwi oraz samą objętość;
  • układ oddechowy — zarówno intensywny, jak i umiarkowany wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na tlen, przez co regularna praktyka pomoże dziecku pogłębić oddech i zwiększyć jego funkcjonalną pojemność płuc;
  • układ nerwowy — niemal najważniejszy układ, pełniący przede wszystkim rolę koordynatora wszystkich pozostałych elementów. Odpowiedzialny jest za wrodzoną w pewnym stopniu ruchliwość oraz usprawnienie koordynacji wraz z wiekiem dziecka. Wyróżnia się szczególnie takie zdolności jak wytrzymałość, gibkość, równowaga, zręczność, zwinność i szybkość.

Jak łatwo zauważyć aktywność fizyczna pełni ogromną funkcję w wychowaniu i rozwoju dziecka. Tym bardziej istotne jest zrozumienie, że młodociani dosyć szybko i spontanicznie mogą zmieniać swój obiekt zainteresowania. Aby wpoić zdrowe nawyki, warto wybrać taki ruch, który sprawi im radość. Ciekawym sposobem okazuje się wykorzystanie takich sprzętów jak trampoliny ziemne lub huśtawki “bocianie gniazdo”.

Korzyści płynące z regularnej zabawy dziecka

Rozwijająca zabawa dziecka to przede wszystkim poznawanie świata i swojego otoczenia. Dlatego wykorzystanie domowego ogrodu do różnego rodzaju atrakcji jest doskonałym sposobem na jej wprowadzenie, zwłaszcza przez różnego rodzaju trampoliny, angażujące wszystkie partie ciała. W ten sposób wielu rodziców stawia na profilaktyczną ochronę przed wadami postawy, nerwicą, otyłością, niewydolnością mięśniową, czy nawet cukrzycą.

Nawyki cywilizacyjne sprawiły, że młode osoby coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem, co z biegiem lat odbije się negatywnie na ich zdrowiu. Za to zupełnie naturalną potrzebą człowieka, o której łatwo zapomnieć jest właśnie duża dawka biegania, skakania, wędrowania, wspinania, czy nawet pływania. Co więcej, to doskonały sposób na walkę z bezsennością, przewlekłym zmęczeniem lub kiepskim nastrojem.

Najlepsze sposoby zabawy a trampoliny i huśtawki

Zaangażowanie i atrakcyjna forma zabawy dla dziecka to połowa sukcesu. Do prawidłowego wsparcia integracji sensorycznej warto wybrać takie zabawy, które aktywują niemal wszystkie partie mięśniowe, a także wymagają myślenia logicznego i strategicznego. Mogą to być różnego rodzaju zagadki, budowanie torów, wspinanie się, symulacje zawodów, a nawet zabawa światłem. Jeśli chcesz spróbować swobodnej zabawy dla dziecka postaw na atrakcje podwórkowe.

Ciekawe rozwiązanie to trampoliny ogrodowe, pozwalające na rozrywkę w każdym momencie, bez względu na porę roku. W przypadku osób wymagających szczególnej opieki doskonale sprawdzają się trampoliny dla niepełnosprawnych. Każde dziecko lub dorosły powinien mieć możliwość doświadczenia dobrej zabawy. W przypadku zajęcia dla kilku dzieciaków ciekawym sposobem są huśtawki “bocianie gniazdo” wykonane z materiałów najwyższej jakości.