Metalowy czy drewniany plac zabaw?
  • Metalowy czy drewniany plac zabaw?

    05 styczeń 2021

Zastanawiasz się, w jakie urządzenia wyposażyć swój plac zabaw, drewniane czy metalowe? Pokażemy Ci jak wybrać odpowiednie urządzenia.

Jaki rodzaj placu zabaw wybrać? Metalowy, drewniany czy plastikowy?

Obecne place zabaw mocno różnią się od tych, które istniały w latach 80. albo i wcześniej. Kiedyś wystarczające było kilka elementów, takich jak drabinka, karuzela czy trzepak. Dziś, by plac zabaw był wyjątkowy, musi być mądrze zaprojektowany, a akcesoria na nim muszą być wyjątkowe, by przyciągnąć wszystkie dzieci z okolicy. Zanim wybierzesz, co chcesz kupić na plac zabaw, sprawdź najlepszych producentów z atestowanymi zabawkami na plac zabaw.

Decydując się na metalowy lub drewniany plac zabaw, to, który wybierzesz zależy od tego gdzie i dla kogo plac zabaw ma powstać.  W chwili obecnej materiały używane do wykonywania zabawek na plac zabaw to głównie drewno i metal.

Wyposażenie placów zabaw z metalu

Metalowe wyposażenie placów zabaw to gwarancja wysokiej jakości, niezawodności, wyjątkowo długiej żywotności produktu i unikalnego wzornictwa, które z pewnością spodoba się architektom projektującym place zabaw na nowoczesnych osiedlach. Zabawki metalowe są zazwyczaj ocynkowane. Gwarantuje to długą żywotność urządzeń metalowych i bardzo wysoką odporność na różne warunki pogodowe.

Drewno zaś jest naturalnym materiałem, który z pewnością lepiej komponuje się z otoczeniem i ściślej nawiązuje do natury. Natomiast urządzenia drewniane są mniej trwałe od stalowych. Urządzenia drewniane muszą być częściej serwisowane, malowane i szybciej się zużywają. Obecnie place zabaw z drewna zazwyczaj są wykonane z drewna klejonego warstwowo i dodatkowo impregnowane ciśnieniowo. Dzięki temu konstrukcja jest trwalsza i bardziej odporna na warunki pogodowe. W przypadku zabawek drewnianych ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnej konserwacji elementów drewnianych, najlepiej co 2 lub 3 lata.

Konstrukcja placu zabaw

Projektując plac zabaw musimy wziąć pod uwagę jego bezpośrednie otoczenie. Jeśli plac zabaw jest budowany na nowoczesnym osiedlu, sprawdźmy, który z producentów oferuje nowoczesne, designerskie sprzęty.

Projektowanie placu zabaw ze względu na wiek dziecka

Jeśli plac zabaw jest budowany na terenie przedszkola jest to dość proste, gdyż architekt powinien sprawdzić, które urządzenia są przeznaczone dla dzieci najmłodszych.  Do takich urządzeń należą trampoliny lub niskie karuzele, piaskownice, bujaczki czy małe zjeżdżalnie.

Nieco trudniej jest zaprojektować plac zabaw, gdy chcemy zbudować go na osiedlu. Wtedy musimy założyć, że będą z niego korzystać zarówno dzieci w wieku kilku jak i kilkunastu lat. Takie place zabaw powinny mieć znacznie bardziej zróżnicowane urządzenia: mogą to być drabinki, huśtawki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, tunele, trampoliny ziemne.