Jak samemu zbudować plac zabaw w ogródku?
  • Jak samemu zbudować plac zabaw w ogródku?

    08 grudzień 2020

Samodzielnie wykonany plac zabaw to doskonałe miejsce, w którym mogą znaleźć się atrakcje szczególnie interesujące Twoje dziecko. Dzięki temu spędzi wiele godzin na świeżym powietrzu i dostarczy organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Ponadto plac zabaw w ogródku to świetna alternatywa dla zatłoczonych i hałaśliwych publicznych miejsc do zabawy.

Przygotowanie terenu i nawierzchni

Przede wszystkim organizując plac zabaw w ogródku, musisz się zastanowić, jaka będzie jego lokalizacja. W przypadku niewielkiej posesji zapewne nie będzie to problemem, jednak jeśli jest dosyć duża, wybierz takie miejsce, które możesz mieć na oku z okna domu lub altany. Ponadto najlepiej unikać zbiorników wodnych znajdujących się w pobliżu, trujących roślin, skalniaków lub części różnego typu instalacji. Aby zagwarantować dziecku bezpieczeństwo, plac zabaw powinien być oddalony od ulicy, a najlepszą opcją jest dodatkowe ogrodzenie.

Jeśli chodzi o nawierzchnię, to najpopularniejszym sposobem jest pozostawienie zadbanej części trawy, dzięki czemu dziecko ma zagwarantowany sensoryczny kontakt z naturą. Oprócz tego w newralgicznych miejscach można umieścić płyty gumowe lub piankę amortyzującą, która zabezpieczy ciało w razie ewentualnego upadku lub przewrócenia się. Dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu, odporna na ścieranie i w każdej chwili da się ją zdemontować, aby ułożyć w innym miejscu.

Odpowiednie atrakcje dla Twojego dziecka

Atrakcje i sprzęty na placu zabaw powinny zostać dostosowane głównie do wieku dziecka. Dla maluchów do 3 roku życia idealnie nadają się różnego typu kreatywne piaskownice, ogrodowe puzzle lub zabawy z odgrywaniem ról. Można je wykonać, organizując im niewielki teatrzyk lub budując domek z drewna. Dla bezpieczeństwa raczej rekomenduje się niskie huśtawki, które nie stwarzają ryzyka wypadku.

Dzieci w wieku przedszkolnym mające 4 lub 5 lat potrzebują nieco więcej ruchu, z tego też powodu należy poszerzyć asortyment zabawek lub urządzeń. Idealnym rozwiązaniem są huśtawki typu bocianie gniazdo, stwarzające miejsce do zabawy w kilka osób. Różnego typu hamaki, niewysokie ścianki wspinaczkowe, czy też równoważnie powinny gwarantować długie godziny energicznej zabawy. Dla dzieci w tym wieku sprawdzą się również trampoliny ogrodowe, wykonane z elastycznej i wytrzymałej powłoki.

Nieco starsze dzieci, czyli chodzące już do szkoły z pewnością oczekują czegoś więcej od domowego placu zabaw. Na takim etapie szczególnie rozwijają się ich interakcje społeczne, przez co bardzo dobrym sposobem na naukę zdrowej rywalizacji i współgrania jest niewielkie boisko do piłki nożnej lub innego sportu grupowego. Również drewniany domek da się rozbudować na tyle, aby stał się miejscem atrakcyjnym również dla starszych dziewczynek.

Zabezpieczenie placu zabaw w ogródku

Najważniejszą kwestią w tym wszystkim jest jednak bezpieczeństwo. Aby odpowiednio chronić swoje dziecko, musisz się liczyć z tym, że wszelkie budowle i urządzenia powinny zostać wykonane z materiałów najwyższej jakości. Stabilne konstrukcje to obowiązkowy element, bez którego ryzyko urazu lub upadku znacznie wzrasta. Pamiętaj również o odstępach między urządzeniami oraz dodatkowych balustradach, jeśli domki znajdują się na wysokości większej niż 0,5 metra.

W przypadku jeszcze wyższych sprzętów należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia, poręcze, a także wzmocnione schodki. Podczas budowy placu zabaw w ogrodzie wybieraj bezpieczne i certyfikowane farby lub impregnaty, które nie wykazują żadnych właściwości alergicznych ani nie są szkodliwe dla środowiska. Wykonanie miejsca zabawy dla Twojego dziecka to nie lada wyzwanie, jednak warte jest każdej jego radosnej chwili.